TDF 2012: Stage 9: Could the Yellow Change Hands Today?

Cancellara at the starting gate, Stage 9, TDF 2012 (From his Twitpic)

By Jen Benepe, July 9, 2012

With the small difference between the top riders in the Tour, could the Yellow Jersey change hands today?

There is only a small gap–10 seconds- between Bradley Wiggins, the leader, and runner up for the podium and defending 2011 Tour winner, Cadel Evans.

But Wiggins performed better in the prologue’s time trial against Evans, so we might not see a change.

Where there is sure to be some movement, is for Fabian Cancellara who slipped back in the rankings after stage 7 when the Tour hit the mountains, and is now more than 13 minutes behind the leader.

Cancellara is a time trial specialist and does not fare as well in the mountains as Wiggins and Evans who are both better overall competitors. But he is sure to do well in the 41.5 km time trial from Arc et Senans to Besancon.

Still because of some signficant rises in the course, it will be interesting to see if a rider like Peter Sagan or Tony Martin come out smelling like roses.

But today Cancellara could get back some time despite the hilliness of the course.

And who knows–could Evans muster the energy to take 10 seconds from Wiggins? We don’t think so, but it will be fun watching. Because the course is much longer than the prologue at 41.5 km versus the prologue’s 6.4 km, there is the chance that some major changes could take place–especially if there is a mechanical or crash among the top riders.

Other riders to watch, Peter Sagan who did well in the prologue, as well as Tony Martin, Time Trial World Champion, who suffered early on in this Tour due to crashes.

General Classfication Standings at the End of Stage 8 (yesterday)

rank rider rider No. team times gap
1. GBRWIGGINS Bradley 101 SKY PROCYCLING 38h 17′ 56”
2. AUSEVANS Cadel 1 BMC RACING TEAM 38h 18′ 06” + 00′ 10”
3. ITANIBALI Vincenzo 51 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 18′ 12” + 00′ 16”
4. RUSMENCHOV Denis 131 KATUSHA TEAM 38h 18′ 50” + 00′ 54”
5. ESPZUBELDIA Haimar 19 RADIOSHACK-NISSAN 38h 18′ 55” + 00′ 59”
6. GBRFROOME Christopher 105 SKY PROCYCLING 38h 19′ 28” + 01′ 32”
7. BELMONFORT Maxime 16 RADIOSHACK-NISSAN 38h 20′ 04” + 02′ 08”
8. BELVAN DEN BROECK Jurgen 111 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 20′ 07” + 02′ 11”
9. IRLROCHE Nicolas 79 AG2R LA MONDIALE 38h 20′ 17” + 02′ 21”
10. ESTTAARAMAE Rein 81 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 38h 20′ 23” + 02′ 27”
11. FRAGALLOPIN Tony 13 RADIOSHACK-NISSAN 38h 21′ 09” + 03′ 13”
12. PORCOSTA Rui Alberto 163 MOVISTAR TEAM 38h 21′ 20” + 03′ 24”
13. FRAPINOT Thibaut 146 FDJ-BIGMAT 38h 21′ 37” + 03′ 41”
14. USAHORNER Christopher 14 RADIOSHACK-NISSAN 38h 21′ 39” + 03′ 43”
15. LUXSCHLECK Frank 11 RADIOSHACK-NISSAN 38h 21′ 43” + 03′ 47”
16. SLOBRAJKOVIC Janez 181 ASTANA PRO TEAM 38h 21′ 59” + 04′ 03”
17. USAVAN GARDEREN Tejay 9 BMC RACING TEAM 38h 22′ 04” + 04′ 08”
18. ITABASSO Ivan 52 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 22′ 08” + 04′ 12”
19. GERKLÖDEN Andréas 15 RADIOSHACK-NISSAN 38h 22′ 20” + 04′ 24”
20. FRAROLLAND Pierre 29 TEAM EUROPCAR 38h 22′ 22” + 04′ 26”
21. USALEIPHEIMER Levi 191 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 22′ 42” + 04′ 46”
22. ITASCARPONI Michele 41 LAMPRE – ISD 38h 23′ 33” + 05′ 37”
23. FRACOPPEL Jérôme 91 SAUR-SOJASUN 38h 23′ 33” + 05′ 37”
24. BELVANENDERT Jelle 119 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 23′ 43” + 05′ 47”
25. ESPIZAGUIRRE INSAUSTI Gorka 34 EUSKALTEL – EUSKADI 38h 24′ 01” + 06′ 05”
26. AUSROGERS Michael 108 SKY PROCYCLING 38h 24′ 08” + 06′ 12”
27. SVKVELITS Peter 199 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 24′ 41” + 06′ 45”
28. ESPVALVERDE Alejandro 161 MOVISTAR TEAM 38h 24′ 41” + 06′ 45”
29. FRACHAVANEL Sylvain 192 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 24′ 50” + 06′ 54”
30. RUSVORGANOV Eduard 139 KATUSHA TEAM 38h 25′ 47” + 07′ 51”
31. DENSORENSEN Chris Anker 178 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 38h 27′ 40” + 09′ 44”
32. ESPMARTINEZ Egoi 35 EUSKALTEL – EUSKADI 38h 28′ 01” + 10′ 05”
33. FRADI GREGORIO Rémy 82 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 38h 29′ 03” + 11′ 07”
34. ITAMARCATO Marco 125 VACANSOLEIL-DCM 38h 29′ 43” + 11′ 47”
35. ITAMALACARNE Davide 28 TEAM EUROPCAR 38h 31′ 20” + 13′ 24”
36. SUICANCELLARA Fabian 12 RADIOSHACK-NISSAN 38h 31′ 32” + 13′ 36”
37. NEDMOLLEMA Bauke 153 RABOBANK CYCLING TEAM 38h 32′ 23” + 14′ 27”
38. KAZKASHECHKIN Andrey 186 ASTANA PRO TEAM 38h 32′ 52” + 14′ 56”
39. FRACASAR Sandy 141 FDJ-BIGMAT 38h 33′ 56” + 16′ 00”
40. SVKSAGAN Peter 57 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 34′ 39” + 16′ 43”
41. BELDE WEERT Kevin 193 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 35′ 12” + 17′ 16”
42. POLSZMYD Sylvester 58 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 35′ 34” + 17′ 38”
43. FRAPERAUD Jean-Christophe 71 AG2R LA MONDIALE 38h 36′ 15” + 18′ 19”
44. CROKISERLOVSKI Robert 188 ASTANA PRO TEAM 38h 36′ 37” + 18′ 41”
45. ESPVALLS FERRI Rafael 128 VACANSOLEIL-DCM 38h 36′ 43” + 18′ 47”
46. FRAVICHOT Arthur 149 FDJ-BIGMAT 38h 36′ 54” + 18′ 58”
47. SWEKESSIAKOFF Fredrik 187 ASTANA PRO TEAM 38h 37′ 17” + 19′ 21”
48. NORBOASSON HAGEN Edvald 102 SKY PROCYCLING 38h 37′ 27” + 19′ 31”
49. NEDTEN DAM Laurens 157 RABOBANK CYCLING TEAM 38h 37′ 50” + 19′ 54”
50. USAHINCAPIE George 5 BMC RACING TEAM 38h 38′ 05” + 20′ 09”
51. NEDKRUIJSWIJK Steven 152 RABOBANK CYCLING TEAM 38h 38′ 40” + 20′ 44”
52. FRAVOECKLER Thomas 21 TEAM EUROPCAR 38h 38′ 41” + 20′ 45”
53. SUISCHÄR Michael 8 BMC RACING TEAM 38h 39′ 28” + 21′ 32”
54. KAZVINOKOUROV Alexandre 189 ASTANA PRO TEAM 38h 40′ 43” + 22′ 47”
55. FRAFEDRIGO Pierrick 142 FDJ-BIGMAT 38h 41′ 04” + 23′ 08”
56. NEDGESINK Robert 151 RABOBANK CYCLING TEAM 38h 41′ 08” + 23′ 12”
57. PORPAULINHO Sergio Miguel Moreira 177 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 38h 41′ 16” + 23′ 20”
58. FRABOUET Maxime 72 AG2R LA MONDIALE 38h 41′ 21” + 23′ 25”
59. ESPCOBO ACEBO Juan Jose 162 MOVISTAR TEAM 38h 41′ 40” + 23′ 44”
60. FRACHEREL Mikael 73 AG2R LA MONDIALE 38h 42′ 19” + 24′ 23”
61. AUSO’GRADY Stuart 208 ORICA GREENEDGE 38h 42′ 25” + 24′ 29”
62. FRAMONCOUTIE David 88 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 38h 42′ 59” + 25′ 03”
63. FRARIBLON Christophe 78 AG2R LA MONDIALE 38h 43′ 13” + 25′ 17”
64. AUSPORTE Richie 107 SKY PROCYCLING 38h 43′ 23” + 25′ 27”
65. AUSGERRANS Simon 201 ORICA GREENEDGE 38h 43′ 41” + 25′ 45”
66. FRAGAUTIER Cyril 24 TEAM EUROPCAR 38h 44′ 10” + 26′ 14”
67. RUSGUSEV Vladimir 134 KATUSHA TEAM 38h 44′ 27” + 26′ 31”
68. GERHONDO Danilo 43 LAMPRE – ISD 38h 44′ 47” + 26′ 51”
69. IRLMARTIN Daniel 65 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 38h 45′ 13” + 27′ 17”
70. ITAVANOTTI Alessandro 59 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 45′ 48” + 27′ 52”
71. NEDWEENING Pieter 209 ORICA GREENEDGE 38h 46′ 26” + 28′ 30”
72. SUIALBASINI Michael 202 ORICA GREENEDGE 38h 46′ 31” + 28′ 35”
73. ITACARUSO Gianpaolo 132 KATUSHA TEAM 38h 46′ 36” + 28′ 40”
74. AUSCOOKE Baden 203 ORICA GREENEDGE 38h 46′ 47” + 28′ 51”
75. GERBURGHARDT Marcus 2 BMC RACING TEAM 38h 46′ 51” + 28′ 55”
76. UKRGRIVKO Andriy 184 ASTANA PRO TEAM 38h 47′ 08” + 29′ 12”
77. BELGILBERT Philippe 4 BMC RACING TEAM 38h 47′ 08” + 29′ 12”
78. ESPAZANZA SOTO Jorge 33 EUSKALTEL – EUSKADI 38h 47′ 38” + 29′ 42”
79. GERNERZ Dominik 55 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 47′ 49” + 29′ 53”
80. BELNUYENS Nick 176 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 38h 47′ 50” + 29′ 54”
81. USAVANDE VELDE Christian 68 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 38h 47′ 52” + 29′ 56”
82. FRAMOINARD Amaël 6 BMC RACING TEAM 38h 47′ 56” + 30′ 00”
83. GERVOIGT Jens 18 RADIOSHACK-NISSAN 38h 48′ 14” + 30′ 18”
84. FRAMINARD Sébastien 77 AG2R LA MONDIALE 38h 48′ 16” + 30′ 20”
85. KAZFOFONOV Dmitriy 183 ASTANA PRO TEAM 38h 48′ 24” + 30′ 28”
86. FRAJEANDESBOZ Fabrice 95 SAUR-SOJASUN 38h 48′ 28” + 30′ 32”
87. SVKVELITS Martin 198 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 49′ 07” + 31′ 11”
88. NZLHENDERSON Gregory 116 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 49′ 15” + 31′ 19”
89. ITAMARZANO Marco 46 LAMPRE – ISD 38h 49′ 44” + 31′ 48”
90. FRAKERN Christophe 27 TEAM EUROPCAR 38h 49′ 56” + 32′ 00”
91. UKRPOPOVYCH Yaroslav 17 RADIOSHACK-NISSAN 38h 50′ 03” + 32′ 07”
92. FRABERNAUDEAU Giovanni 23 TEAM EUROPCAR 38h 50′ 28” + 32′ 32”
93. BELBOECKMANS Kris 122 VACANSOLEIL-DCM 38h 50′ 30” + 32′ 34”
94. BELDEVENYNS Dries 194 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 50′ 36” + 32′ 40”
95. DENMORKOV Michael 175 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 38h 50′ 48” + 32′ 52”
96. RUSTROFIMOV Yury 138 KATUSHA TEAM 38h 50′ 55” + 32′ 59”
97. GERKNEES Christian 106 SKY PROCYCLING 38h 51′ 00” + 33′ 04”
98. NEDDE KORT Koen 213 TEAM ARGOS-SHIMANO 38h 51′ 05” + 33′ 09”
99. FRALEVARLET Guillaume 97 SAUR-SOJASUN 38h 51′ 11” + 33′ 15”
100. NEDHOOGERLAND Johnny 123 VACANSOLEIL-DCM 38h 51′ 14” + 33′ 18”
101. FRAROY Jérémy 148 FDJ-BIGMAT 38h 51′ 18” + 33′ 22”
102. DENBAK Lars 112 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 51′ 24” + 33′ 28”
103. ITACANUTI Federico 53 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 51′ 49” + 33′ 53”
104. ESPPEREZ MORENO Ruben 36 EUSKALTEL – EUSKADI 38h 52′ 04” + 34′ 08”
105. BLRKIRYIENKA Vasili 167 MOVISTAR TEAM 38h 52′ 43” + 34′ 47”
106. RSAIMPEY Daryl 205 ORICA GREENEDGE 38h 52′ 49” + 34′ 53”
107. BELZINGLE Romain 89 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 38h 53′ 37” + 35′ 41”
108. ITAPETACCHI Alessandro 47 LAMPRE – ISD 38h 53′ 45” + 35′ 49”
109. SLOKOREN Kristijan 54 LIQUIGAS-CANNONDALE 38h 53′ 48” + 35′ 52”
110. ITAPAOLINI Luca 137 KATUSHA TEAM 38h 54′ 12” + 36′ 16”
111. BELROELANDTS Jurgen 117 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 54′ 26” + 36′ 30”
112. GERMARTIN Tony 196 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 54′ 28” + 36′ 32”
113. GBRCUMMINGS Stephen 3 BMC RACING TEAM 38h 55′ 31” + 37′ 35”
114. GERGRABSCH Bert 195 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 55′ 31” + 37′ 35”
115. FRAPINEAU Jérôme 197 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 56′ 06” + 38′ 10”
116. FRAKADRI Blel 76 AG2R LA MONDIALE 38h 56′ 22” + 38′ 26”
117. DENLUND Anders 174 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 38h 57′ 10” + 39′ 14”
118. NEDRUIJGH Rob 127 VACANSOLEIL-DCM 38h 57′ 10” + 39′ 14”
119. ITAQUINZIATO Manuel 7 BMC RACING TEAM 38h 57′ 16” + 39′ 20”
120. USAZABRISKIE David 69 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 38h 57′ 18” + 39′ 22”
121. AUSGOSS Matthew Harley 204 ORICA GREENEDGE 38h 58′ 01” + 40′ 05”
122. AUSHANSEN Adam 115 LOTTO-BELISOL TEAM 38h 58′ 50” + 40′ 54”
123. JPNARASHIRO Yukiya 22 TEAM EUROPCAR 38h 59′ 07” + 41′ 11”
124. DENSORENSEN Nicki 179 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 39h 00′ 00” + 42′ 04”
125. GERSIEBERG Marcel 118 LOTTO-BELISOL TEAM 39h 00′ 41” + 42′ 45”
126. FRAEDET Nicolas 84 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 39h 00′ 46” + 42′ 50”
127. FRAHINAULT Sébastien 75 AG2R LA MONDIALE 39h 01′ 01” + 43′ 05”
128. AUSLANCASTER Brett Daniel 206 ORICA GREENEDGE 39h 01′ 17” + 43′ 21”
129. ITASTORTONI Simone 48 LAMPRE – ISD 39h 01′ 38” + 43′ 42”
130. GERGREIPEL André 114 LOTTO-BELISOL TEAM 39h 02′ 26” + 44′ 30”
131. FRAMARINO Jean Marc 98 SAUR-SOJASUN 39h 02′ 49” + 44′ 53”
132. ESPHORRACH Joan 135 KATUSHA TEAM 39h 02′ 57” + 45′ 01”
133. RUSKARPETS Vladimir 166 MOVISTAR TEAM 39h 03′ 30” + 45′ 34”
134. FRADUMOULIN Samuel 83 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 39h 04′ 37” + 46′ 41”
135. GBRMILLAR David 66 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 39h 05′ 29” + 47′ 33”
136. ARGHAEDO Juan Jose 172 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 39h 05′ 30” + 47′ 34”
137. ESPPLAZA MOLINA Ruben 168 MOVISTAR TEAM 39h 05′ 46” + 47′ 50”
138. FRASIMON Julien 99 SAUR-SOJASUN 39h 06′ 02” + 48′ 06”
139. NEDWESTRA Lieuwe 121 VACANSOLEIL-DCM 39h 06′ 02” + 48′ 06”
140. AUTEISEL Bernhard 104 SKY PROCYCLING 39h 06′ 13” + 48′ 17”
141. FRAJEROME Vincent 26 TEAM EUROPCAR 39h 06′ 19” + 48′ 23”
142. FRAGENE Yohann 25 TEAM EUROPCAR 39h 07′ 10” + 49′ 14”
143. AUSCANTWELL Jonathan 171 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 39h 07′ 24” + 49′ 28”
144. ESPMATE MARDONES Luis Angel 87 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 39h 07′ 47” + 49′ 51”
145. FRAPINEAU Cedric 145 FDJ-BIGMAT 39h 08′ 06” + 50′ 10”
146. ITAOSS Daniel 56 LIQUIGAS-CANNONDALE 39h 08′ 13” + 50′ 17”
147. FRALADAGNOUS Matthieu 144 FDJ-BIGMAT 39h 08′ 35” + 50′ 39”
148. NEDVAN HUMMEL Kenny Robert 129 VACANSOLEIL-DCM 39h 08′ 38” + 50′ 42”
149. GERGRETSCH Patrick 215 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 09′ 05” + 51′ 09”
150. NEDCURVERS Roy 212 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 09′ 08” + 51′ 12”
151. FRAROUX Anthony 147 FDJ-BIGMAT 39h 09′ 47” + 51′ 51”
152. GBRCAVENDISH Mark 103 SKY PROCYCLING 39h 09′ 55” + 51′ 59”
153. AUSLLOYD Matthew 45 LAMPRE – ISD 39h 10′ 30” + 52′ 34”
154. KAZIGLINSKIY Maxim 185 ASTANA PRO TEAM 39h 10′ 51” + 52′ 55”
155. BLRHUTAROVICH Yauheni 143 FDJ-BIGMAT 39h 10′ 53” + 52′ 57”
156. NEDKROON Karsten 173 TEAM SAXO BANK-TINKOFF BANK 39h 11′ 55” + 53′ 59”
157. FRASPRICK Matthieu 217 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 12′ 47” + 54′ 51”
158. SLOBOZIC Borut 182 ASTANA PRO TEAM 39h 13′ 16” + 55′ 20”
159. SLOBOLE Grega 42 LAMPRE – ISD 39h 13′ 31” + 55′ 35”
160. ESPSANCHEZ Luis-Leon 155 RABOBANK CYCLING TEAM 39h 14′ 29” + 56′ 33”
161. NEDTANKINK Bram 156 RABOBANK CYCLING TEAM 39h 14′ 38” + 56′ 42”
162. AUSRENSHAW Mark 154 RABOBANK CYCLING TEAM 39h 14′ 41” + 56′ 45”
163. FRALEMOINE Cyril 96 SAUR-SOJASUN 39h 14′ 46” + 56′ 50”
164. ESPURTASUN PEREZ Pablo 38 EUSKALTEL – EUSKADI 39h 15′ 05” + 57′ 09”
165. NEDLANGEVELD Sebastian 207 ORICA GREENEDGE 39h 15′ 29” + 57′ 33”
166. SWELARSSON Gustav 124 VACANSOLEIL-DCM 39h 15′ 54” + 57′ 58”
167. FRAFOUCHARD Julien 85 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 39h 16′ 47” + 58′ 51”
168. UKRKRIVTSOV Yuriy 44 LAMPRE – ISD 39h 17′ 16” + 59′ 20”
169. BLRKUCHYNSKI Aliaksandr 136 KATUSHA TEAM 39h 17′ 36” + 59′ 40”
170. BELDE GREEF Francis 113 LOTTO-BELISOL TEAM 39h 17′ 42” + 59′ 46”
171. BELGHYSELINCK Jan 86 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 39h 18′ 28” + 01h 00′ 32”
172. NEDVEELERS Tom 219 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 19′ 15” + 01h 01′ 19”
173. FRAHUGUET Yann 216 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 19′ 44” + 01h 01′ 48”
174. BELVAN SUMMEREN Johan 67 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 39h 21′ 12” + 01h 03′ 16”
175. NEDTIMMER Albert 218 TEAM ARGOS-SHIMANO 39h 26′ 05” + 01h 08′ 09”
176. FRAENGOULVENT Jimmy 93 SAUR-SOJASUN 39h 26′ 19” + 01h 08′ 23”
177. USAFARRAR Tyler 63 GARMIN-SHARP-BARRACUDA 39h 27′ 33” + 01h 09′ 37”
178 FRAFEILLU Brice 94 SAUR-SOJASUN 39h 29′ 35” + 01h 11′ 39”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *